TS4-181733724
Exxact TensorEX 5U HGX H200 Server - 2x 4th/5th Gen Intel Xeon Scalable processor - TS4-181733724
Eligible for Edu / Gov discounts
hard-drive
1,024
GBGB Memory
fire
23,739
BTU/HrBTU/Hr
lightning
WWatts
Optimized Configurations
Essential
Professional
Premium
Platform
    • - 2x 5th/4th Gen Intel Xeon Processors (Up To 350W) - 8x NVIDIA HGX H200 Socket SXM - 32x DDR5 Slots Up To 4TB Registered ECC - 8x LP PCIe5.0 x16 + 4x FHHL PCIe5.0 x16 Slots - 8x Hybrid 2.5in NVMe/SATA - 2x 10GbE Ports + 1x 1GbE Dedicated Management Port (IPMI) - 6x 3000 W (4+2) Redundant - Server Dimensions: 945mm / 37.20"(D) x 447mm / 17.60"(W) x 219.7mm / 8.65"(H) - No Power Cables Included - Rackmount Rails Included
      Selected
CPU
  • Intel Xeon Platinum
    • 2x
      Intel Xeon Sapphire Rapids Platinum 8480+ - 56 Core - 2.00 GHz - 105 MB L3 Cache - Socket LGA-4677
    • 2x
      Intel Xeon Emerald Rapids Platinum 8592V - 64 Core - 2.00 Ghz - 320 MB L3 Cache - Socket LGA-4677
      Intel Xeon Emerald Rapids Platinum 8570 - 56 Core - 2.10 GHz - 300 MB L3 Cache - Socket LGA-4677
      Selected
      Intel Xeon Emerald Rapids Platinum 8558 - 48 Core - 2.10 GHz - 260 MB L3 Cache - Socket LGA-4677
  • Intel Xeon Sapphire Rapids Max
      Intel Xeon Sapphire Rapids Max 9468 - 48 Core - 2.10 GHz - 105 MB L3 Cache - 64GB HBM2e - Socket LGA-4677
Memory
  • 4800MT/s
    • 32 GB DDR5 SDRAM - 4800MT/s - ECC - Registered
      1024 GB total
    • 64 GB DDR5 SDRAM - 4800MT/s - ECC - Registered
      1024 GB total
    • 128 GB DDR5 SDRAM - 4800MT/s - ECC - Registered
  • 5600MT/s
    • 32 GB DDR5 SDRAM - 5600MT/s - ECC - Registered
      512 GB total
    • 64 GB DDR5 SDRAM - 5600MT/s - ECC - Registered
    • 128 GB DDR5 SDRAM - 5600MT/s - ECC - Registered
Hard Drive / SSD / U.2/U.3 NVME Drive
No, thanks
  • PCIe 5.0 3DWPD
    • 1.6 TB SSD - 2.5" Internal - U.2 NVMe - PCI Express 5.0 x4
    • 3.2 TB SSD - 2.5" Internal - U.2 NVMe - PCI Express 5.0 x4
    • 6.4 TB SSD - 2.5" Internal - U.2 NVMe - PCI Express 5.0 x4
    • 12.8 TB SSD - 2.5" Internal - U.2 NVMe - PCI Express 5.0 x4
  • PCIe 4.0
    • 1.92 TB SSD - 2.5" Internal - U.2 NVMe - PCI Express 4.0 x4
    • 3.84 TB SSD - 2.5" Internal - U.2 NVMe - PCI Express 4.0 x4
    • 7.68 TB SSD - 2.5" Internal - U.2 NVMe - PCI Express 4.0 x4
    • 15.36 TB SSD - 2.5" Internal - U.2 NVMe - PCI Express 4.0 x4