TS4-128275176
Exxact TensorEX 8U HGX B200 Server - 2x 4th/5th Gen Intel Xeon Scalable processor - TS4-128275176
Eligible for Edu / Gov discounts
hard-drive
2,048
GBGB Memory
fire
48,613
BTU/HrBTU/Hr
lightning
WWatts
Optimized Configurations
Essential
Professional
Premium
Platform
    • - 2x 5th/4th Gen Intel Xeon Processors (Up To 350W) - 8 x NVIDIA HGX B200 Socket SXM - 32x DDR5 Slots Up To 4TB Registered ECC - 8x HHHL PCIe5.0 x16 + 2x FHHL PCIe5.0 x16 Slots - 8x 2.5in NVMe + 2x Hybrid 2.5in NVMe/SATA + 2x 2.5in SATA + 2 x M.2 2280/22110 Interfaces PCIe3x4 - 2x 1GbE (i350) Ports + 1x 1GbE Dedicated Management Port (IPMI) - 12 x 3002.4 W (6+6) Redundant - 36.6" Depth - Server Dimensions: 930mm / 36.6"(D) x 448mm / 17.6"(W) x 264.7mm / 10.4"(H) - No Power Cables Included - Rackmount Rails Included
      Selected
CPU
  • Intel Xeon Platinum
    • 2x
    • 2x
      Intel Xeon Emerald Rapids Platinum 8558 - 48 Core - 2.10 GHz - 260 MB L3 Cache - Socket LGA-4677
      Selected
      Intel Xeon Sapphire Rapids Platinum 8480+ - 56 Core - 2.00 GHz - 105 MB L3 Cache - Socket LGA-4677
      Intel Xeon Emerald Rapids Platinum 8570 - 56 Core - 2.10 GHz - 300 MB L3 Cache - Socket LGA-4677
      Intel Xeon Sapphire Rapids Platinum 8490H - 60 Core - 1.90 GHz - 112.5 MB L3 Cache - Socket LGA-4677
      Intel Xeon Emerald Rapids Platinum 8592V - 64 Core - 2.00 Ghz - 320 MB L3 Cache - Socket LGA-4677
Memory
  • 5600MT/s
    • 32x
      48 GB DDR5 SDRAM - 5600MT/s - ECC - Registered
      1536 GB total
    • 32x
      64 GB DDR5 SDRAM - 5600MT/s - ECC - Registered
      2048 GB total
    • 96 GB DDR5 SDRAM - 5600MT/s - ECC - Registered
    • 128 GB DDR5 SDRAM - 5600MT/s - ECC - Registered
M.2 Drive
No, thanks
  • PCI Express 4.0
    • 480GB SSD - M.2 2280 Internal - PCI Express NVMe 4.0 x4
    • 1 TB SSD - M.2 2280 Internal - PCI Express NVMe 4.0 x4
    • 2 TB SSD - M.2 2280 Internal - PCI Express NVMe 4.0 x4
Hard Drive / SSD / U.2/U.3 NVME Drive
No, thanks
  • PCIe 5.0 3DWPD
    • 1.6 TB SSD - 2.5" Internal - U.2 NVMe - PCI Express 5.0 x4
    • 3.2 TB SSD - 2.5" Internal - U.2 NVMe - PCI Express 5.0 x4
    • 6.4 TB SSD - 2.5" Internal - U.2 NVMe - PCI Express 5.0 x4
    • 12.8 TB SSD - 2.5" Internal - U.2 NVMe - PCI Express 5.0 x4
    • 25.6 TB SSD - 2.5" Internal - U.2 NVMe - PCI Express 5.0 x4
  • PCIe 4.0
    • 960 GB SSD - 2.5" Internal - U.2 NVMe - PCI Express 4.0 x4
    • 1.92 TB SSD - 2.5" Internal - U.2 NVMe - PCI Express 4.0 x4
    • 3.84 TB SSD - 2.5" Internal - U.2 NVMe - PCI Express 4.0 x4
    • 7.68 TB SSD - 2.5" Internal - U.2 NVMe - PCI Express 4.0 x4
    • 15.36 TB SSD - 2.5" Internal - U.2 NVMe - PCI Express 4.0 x4
    • 30.72 TB SSD - 2.5" Internal - U.2 NVMe - PCI Express 4.0 x4